Yabancı Diller Bölümü

ISULingua Birimi

Scott Alan Wells

Scott Alan Wells
Birim Koordinatörü

Dil, öğrenimden ziyade, edinimdir, kazanımdır. Dil bir ders değildir bir öğrenme ve etkileşim aracıdır. Bir dilde başarılı olmak, ancak o dili benimsemek ve içselleştirmek ile mümkündür. Dil öğrenimi sadece sınıf ortamı ile sınırlı kalan bir süreç olursa, öğrenci için hedef dilin herhangi başka bir dersten farklı olmayacaktır. Dil ancak gerçek hayatta gerçek amaçlar için kullanılarak gelişir.  Bizler de bu anlayışla ISULingua Birimi olarak öğrencilerimize İngilizceyi kullanabilecekleri pek çok faaliyet sağlamaktayız.

Bu faaliyetlerin başında, her bölümün periyodik olarak alanları ile ilgili çıkarttıkları haftalık bültenler gelmektedir. Her bölümden gönüllü öğrencilerimiz, bir araya gelerek bizlerle ve arkadaşlarıyla paylaşmak istediklerini İngilizce olarak bir yapraklık bültenlere aktarmaktadırlar. Öğrencilerimiz bu şekilde yazılı olarak gerçek bir amaç için İngilizcelerini kullanma ve bu yolla tüm üniversite ile etkileşim kurma olanağı bulmaktadırlar.

İngilizceyi kullanabildiğimiz başka bir faaliyet ise “We Talk” etkinliğimizdir. Bu etkinlikte öğrencilerimiz, diğer öğrencilerimizin de ilgisini çekecek kişilerle İngilizce röportaj yapma ve bu röportajı duyurma fırsatı bulmaktadırlar. Öğrencilerimiz röportajda soracakları soruları ve içerikleri kendileri hazırlayarak, İngilizceyi aktif bir şekilde kullanma fırsatı yakalamaktadırlar.

Bütün bunların yanı sıra etkin kulüplerimiz ve farklı yabancı dillerde gerçekleştirdiğimiz karaoke ve tabu oyunu etkinlikleri ile öğrencilerimiz öğrendikleri yabancı dilde keyifli ve verimli zaman geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu yolla, öğrencilerimiz dili sınıf içi bir eylemden ziyade, hayatın akışında etkin olarak kullanabilecekleri bir araca dönüştürebileceklerdir.

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ BÜNYESİNDEKİ KULÜPLER

  • Drama Kulübü,
  • Çeviri Kulübü,
  • MUN Kulübü,
  • Sosyal Medya Kulübü,
  • Hayvan Dostları Kulübü,
  • Çevre Dostları Kulübü,
  • Eğlence Kulübü,
  • Kitap Kurdu Kulübü