Yabancı Diller Bölümü

Türkçe Hazırlık Birimi

Tuğçe Yıldırım

Tuğçe Yıldırım
Birim Koordinatörü

Türkiye, eğitim alanında öğrencilere sağladığı imkanlar açısından tüm dünyada önemli bir yere sahiptir. Öğrencilere sunulan kolaylıklar, ve eğitim ve yaşam standartlarının artması sayesinde, eğitim görme amacıyla Türkiye’yi tercih eden öğrencilerin sayısı günden güne artmaktadır.

İstinye Üniversitesi Türkçe Hazırlık Programı, Türkçe bölümlere kayıt olan yabancı öğrencilere Türkçe dersleri sunmaktadır. Bu sayede, öğrencilerin bölümlerine geçtiklerinde derslerini anlayabilecek ve çalışmalarında Türkçeyi kullanabilecek bir yetkinliğe ulaşmalarını amaçlar.

Eğitim Süreci

Türkçe Hazırlık Programı’nda öğrenciler seviye eğitimi alırlar ve bu iki dönem sürmektedir. Her dönem öğrenciler iki seviyede eğitim alırlar. (İlk dönem A1 ve A2, ikinci dönem B1 ve B2) Türkçe bölümlere kayıt olan yabancı öğrencilerin, bölümlerine başlamadan önce Türkçe yeterlilik sınavına girmeleri gerekmektedir. Yeterli puanı sağlayan öğrenciler bölümlerine başlayabilirler. Yeterli puanı sağlayamayan öğrenciler ise Türkçe Hazırlık Programı’nda Türkçe eğitimlerine başlayabilirler. Türkçe programımız haftada 20 saat Türkçe dersi sunmaktadır.

Bölüme Başlamak için Üniversite Tarafından Kabul Edilen Sınavlar

  • Öğrenciler Türkçe Hazırlık Programı tarafından uygulanan Türkçe Yeterlilik Sınavı’na girebilirler. Bu sınavın sonucunda, 60 ve üzeri not alan öğrenciler bölümlerine başlamaya hak kazanırlar.

  • Türkçe Hazırlık Birimi’ne Türkçe B2 seviyesini tamamladıklarını gösteren belge getiren öğrenciler, bölümlerine başlayabilirler. (Sadece üniversiteler tarafından verilen kursların sertifikaları kabul edilmektedir.)