Yabancı Diller Bölümü

Lisans/Önlisans İngilizcesi Birimi

Gülşah Bağ
Birim Koordinatörü

Yabancı Diller Bölümü, İstinye Üniversitesi Fakülte ve Meslek Yüksekokullarında kayıtlı lisans ve ön lisans öğrencilerine çeşitli İngilizce dersleri sunmaktadır. 1.sınıftan 4.sınıfa kadar sürdürülen derslerin amacı, öğrencilere üniversite ve meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları akademik disiplinleri ile ilgili temel içeriğin İngilizcesini ve terminolojisini içeren dil becerilerini kazandırmaktır. Bu derslerde her bölüm için özel olarak Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından geliştirilen özgün İngilizce ders materyalleri kullanılmaktadır.

İngilizce ders programlarımız, her bölümün ve öğrencinin kendi gereksinimleri ve ilgi alanlarına cevap verecek içerikte ve zenginlikte tasarlanmıştır.

Türkçe Programlarına Sunulan Dersler

Birinci sınıfta, Türkçe programlarda kayıtlı öğrencilere Genel İngilizce I/II dersleri verilmektedir. Eczacılık, Sağlık Yönetimi, Psikoloji, Sosyal Hizmet ve Gastronomi bölümlerinde eğitim alan öğrenciler ise bu derslere ek olarak bölümlerinin talep ettiği şekilde Akademik İngilizce I/II ve Mesleki İngilizce I/II derslerini almaktadırlar. Bu derslerin amacı, öğrencilere üniversite ve meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları akademik disiplinleri ile ilgili temel içeriğin İngilizcesini ve terminolojisini içeren dil becerilerini kazandırmaktır.  Akademik İngilizce ve Mesleki İngilizce derslerinde, Materyal Geliştirme ve Yayın Birimimizdeki yazar-öğretim görevlileri tarafından hazırlanan özgün materyaller kullanılmaktadır.

İkinci sınıfta öğrencilere, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak İngilizce Akademik Yazma I/II ve Mesleki İngilizce III/IV dersleri sunulmaktadır. Her bölüm, kendi ihtiyacına göre bu dersleri ve haftalık ders saati yoğunluğunu belirlemektedir.

Üçüncü sınıfta öğrencilere, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak İngilizce Akademik Okuma I/II ve Mesleki İngilizce V/VI dersleri sunulmaktadır.

Dördüncü sınıfta ise, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak İngilizce Sınav Hazırlık I/II dersleri sunulmaktadır. Bu derslerde, TOEFL ve IELTS sınavlarına yönelik dil eğitimi verilmektedir.

İngilizce Programlara Sunulan Dersler

İngilizce programlarda kayıtlı öğrencilere çeşitli dersler sunulmaktadır. Bu derslerde, öğrencilerin daha önce edindikleri dil becerilerini uygulamalı olarak kullanmaları hedeflenmektedir.

Birinci sınıfta, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak İngilizce Akademik Beceriler I/II ve İngilizce Yazma ve Okuma Becerileri I/II dersleri sunulmaktadır. Bu dersler, akademik yazma ve okuma becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

İkinci sınıfta, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak İngilizce İletişim Becerileri I/II dersi sunulmaktadır. Bu derslerin amacı, öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmektir.

Üçüncü sınıfta, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak Çeviriye Giriş I/II dersleri sunulmaktadır. Bu derslerde öğrencilerin İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce çeviri yeteneklerinin ilerletilmesi amaçlanmaktadır.

Dördüncü sınıfta ise, tüm bölümler için “Yabancı Dil Seçmelisi” olarak İngilizce Sınav Hazırlık I/II dersleri sunulmaktadır. Bu derslerde, TOEFL ve IELTS sınavlarına yönelik dil eğitimi verilmektedir.