Yabancı Diller Bölümü

Uluslararası Öğrenci Birimi

gokcan

Gökcan Aydın

Uluslararası Öğrenci Birim Koordinatörü

İstinye Üniversitesi'ne kabul edilen tüm öğrenciler gibi, uluslararası öğrencilerin de öğrenimlerine başlamak ve devam etmek için bölümlerinin eğitim dilindeki dil becerilerini kanıtlamaları beklenmektedir. Bu dil becerileri akademik odaklıdır ve öğrencilerin önümüzdeki yıllarda eğitimlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için çok önemlidir.

 

 

Yabancı Diller Bölümü olarak, uluslararası öğrencilerin hedef dildeki akademik becerilerini değerlendirmek için her dönem belirli bir süre boyunca tekrar tekrar İngilizce ve Türkçe Yeterlik sınavları uyguluyoruz. Öğrenciler kayıtlarını tamamladığında Uluslararası Ofis, öğrencilerin ISU e-posta veya kişisel e-posta adreslerine bir Kayıt Tamamlandı Belgesi gönderir ve bu belgenin üzerinde İngilizce/Türkçe yeterlilik sınavının tarihi yazar. Uluslararası öğrenciler, bölümlerinin eğitim-öğretim diline göre belirlenen tarihlerde İngilizce veya Türkçe Yeterlik Sınavına girmelidir. Eğitim dili İngilizce olan programlarda öğrenim görecek öğrenciler, en az B2 seviyesinde İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları halinde İngilizce Hazırlık Programından muaf olup, bölümlerindeki eğitimlerine hemen başlayabilirler. ISTEP sınavında veya geçerli bir TOEFL, IELTS, PTE, LanguageCert, CPE veya CAE puanı ile B2 düzeyinde İngilizce yeterliliğini kanıtlayamayan uluslararası öğrenciler, seviyelerine uygun sınıflara atanır ve bir sonraki yıl Hazırlık Programında öğrenim görürler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaydınızı tamamladıysanız, Öğrenci Kayıt İşleri, ISU e-posta veya kişisel e-posta adresinize bir Kayıt Tamamlandı Belgesi göndermiş olmalıdır. Lütfen sınav tarihiniz için bu belgeye bakın. Kayıt Tamamlandı Belgenizi almadıysanız, Öğrenci Kayıt İşleri veya Uluslararası Ofis ile iletişime geçmelisiniz.

Uluslararası öğrencilerin belirlenen tarihte sınava girmeleri beklenmektedir. O gün okulda bulunmanızı engelleyen acil bir durum varsa, Uluslararası Öğrenci Sorumlusu Noorhan Qasim Mohammed ALANI (noorhan.alani@istinye.edu.tr) ile iletişime geçerek acil durumunuzu detaylı bir şekilde açıklamalı ve değişiklik talebinde bulunmalısınız. Öğrencilerin, Hazırlık Programı derslerinin başladığı tarihe kadar sınava girmeleri tavsiye edilir (tarihler için lütfen ISU Akademik Takvimine bakınız).

Uluslararası Öğrenciler için ISTEP, tüm öğrencilere yılda 4 kez (Ekim, Ocak, Haziran ve Ağustos aylarında) uygulanan ISTEP'ten farklıdır. Uluslararası öğrenciler için belirlenen sınav tarihlerinde iki sınav uyguluyoruz. Sınav tarihinde, seviyenizi anlamak için önce çevrimiçi bir Cambridge Seviye Belirleme Testi'ne (CEPT Okuma ve Dinleme) gireceksiniz. Ardından, Akademik Yazma becerilerinizi kanıtlamak için bir yazma sınavına gireceksiniz. Yazma sınavında sizden bir kompozisyon (essay) yazmanız istenecektir. Hesaplanan puanınız en az B2 düzeyinde İngilizce yeterliliğini (100 üzerinden 70) kanıtlarsa, İngilizce Hazırlık Programından muaf tutulur ve hemen bölümünüzdeki eğitiminize başlarsınız. Aksi takdirde, seviyenize uygun sınıflara atanır ve bir sonraki yıl Hazırlık Programı’nda öğrenim görürsünüz.

Eğitim dili Türkçe olan programlarda öğrenim görecek öğrencilerin Türkçe Yeterlik Sınavı ve Türkçe Hazırlık Programı hakkında daha fazla bilgi için https://yabancidiller.istinye.edu.tr/en/divisions/turkish-preparatory-division adresini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Uluslararası öğrenciler için İstinye Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı (ISTEP), dinleme, okuma ve yazma olmak üzere 3 bölümden oluşan beceri temelli bir sınavdır. Çevrimiçi Yerleştirme Testinin (Okuma ve Dinleme) bir örneğini burada bulabilirsiniz:

https://www.metritests.com/metricatestdelivery/Assessment/Assignment?test=CEPT_Demo

Yazma sınavında, bir giriş, argümanlarınızı ilgili ayrıntılar ve örneklerle destekleyen iki gelişme paragrafı ve bir sonuç olacak şekilde en az dört paragraftan oluşan bir akademik kompozisyon (essay) yazmanız istenecektir. Kompozisyonunuz içerik, organizasyon, tutarlılık, kelime dağarcığı aralığı ve doğruluğu, dilbilgisi aralığı ve doğruluğu ve noktalama işaretleri temelinde derecelendirilecektir.

Tüm sonuçlar İstinye Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü web sitesinde duyurulur: https://yabancidiller.istinye.edu.tr/en

ISTEP sınavında B2 düzeyinde İngilizce yeterliliğini kanıtlayamayan uluslararası öğrenciler Hazırlık Programı'na alınır ve Hazırlık Programı sınıfları için daha sonra yayınlanacak sınıf listelerinin duyurusunu beklemeleri gerekir. Bu öğrenciler sınava tekrar giremez ve Hazırlık Programı’na başladıklarında Hazırlık Programı'nın eğitim ve sınav takvimini takip ederler.

Öğrencilerin kendilerine verilen tarihte sınava girmeleri çok önemlidir. Ancak acil bir durum nedeniyle sınav tarihinizi kaçırırsanız, sınava girmeye hazır olduğunuzda en yakın sınava eklenmek için Uluslararası Öğrenci Sorumlusu Noorhan Qasim Mohammed ALANI (noorhan.alani@istinye.edu.tr) ile iletişime geçmelisiniz. Lütfen bu tarihten önce herhangi bir bildirim göndermeyin ve öğrenci numaranızı e-postanıza eklemeyi unutmayın. Girebileceğiniz sınav sayısının sınırlı olduğunu ve sınav/ders programınızı takip etmenin sizin sorumluluğunuzda olduğunu da lütfen unutmayın.

Öğrenciler, İstinye İngilizce Yeterlik Sınavı (ISTEP) ve İngilizce Hazırlık Programı'ndan muaf olmak için resmi TOEFL (TOEFL iBT veya TOEFL iBT Special Home Edition), IELTS Academic, PTE Academic, LanguageCert, CPE veya CAE puanlarını sunabilirler. Puanlarını başarıyla gönderen ve muafiyet hakkı kazanan öğrenciler haftalık olarak web sitemizde duyurulacaktır. Her sınavın onay ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Eğitim dili %100 İngilizce olan bir liseden (yerel veya uluslararası) mezun olduğunu transkript vb. ile belgeleyen öğrenciler de İngilizce Hazırlık Programından muaf olurlar ve sınav sonucu sunmaları gerekmez. Bu öğrencilerin sertifikalarını kayıt sırasında Uluslararası Ofise ibraz etmeleri gerekmektedir (İngilizce dersleri almış olmak veya eğitim dilinin kısmen İngilizce olması muafiyet hakkı sağlamaz.)

TOEFL

İnternet tabanlı testlerde kabul için minimum puan 75'tir. Lütfen resmi TOEFL puanlarının ETS'ten sipariş edilmesi ve İstinye Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Lisans Organizasyonuna (reporting code C821) gönderilmesi gerektiğini unutmayın. Resmi olmayan puan raporu kopyaları (Test Taker Score Report, pdf kopyaları, e-postalar vb.) kabul edilmez.

IELTS Academic

Kabul için minimum puan 6.0'dır. Onay için lütfen Test Rapor Formu (TRF) numaranızı foreignlanguages@istinye.edu.tr adresine gönderiniz. Resmi olmayan puan raporu kopyaları (Test Taker Score Report, pdf kopyaları, e-postalar vb.) kabul edilmez.

PTE Academic

Kabul için minimum puan 55'tir. Onay için lütfen Puan Rapor Kodunuzu foreignlanguages@istinye.edu.tr adresine gönderiniz. Resmi olmayan puan raporu kopyaları (Test Taker Score Report, pdf kopyaları, e-postalar vb.) kabul edilmez.

LanguageCert

Kabul için minimum puan 70'tir. Onay için lütfen sertifika numaranızı foreignlanguages@istinye.edu.tr adresine gönderiniz. Resmi puan raporu kopyaları (Sınav Katılımcısı Puan Raporu, pdf kopyaları, e-postalar vb.) kabul edilemez.

CEA and CPE

Kabul için minimum puan, CPE için C ve CEA için B'dir. Lütfen puan raporlarınızı onay için foreignlanguages@istinye.edu.tr adresine gönderiniz. Resmi puan raporu kopyaları (Sınav Katılımcısı Puan Raporu, pdf kopyaları, e-postalar vb.) kabul edilemez.

Uluslararası öğrencilerin yeterlik puanları, Hazırlık Okulu'na başlamadan önce Yabancı Diller Bölümü tarafından her zaman kabul edilmektedir. Hazırlık Okullarındaki Uluslararası Öğrenciler, Hazırlık Okulu'nun zaman çizelgesini ve son teslim tarihlerini takip etmelidir.

Hayır. Testimizin geçerliliğini birçok kez test ettik. Kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle kendinizi öznel olarak karşılaştırarak elde ettiğiniz fikir, dil yeterliliğinizi değerlendirmek için kullanabileceğimiz bir veri olamaz.

Burada yanıtını bulamadığınız bir sorunuz varsa lütfen hakm.alsaadun@istinye.edu.tr adresine sorunuzu kısaca belirten bir e-posta gönderin. Lütfen sorunuzu e-postanızın gövde bölümünde (konu satırında değil) açık bir şekilde sormanız ve mesajınıza öğrenci numaranızı eklemeniz gerektiğini unutmayın.